Експерт розповів, які гальма краще: дискові чи барабанні

0 1 236

Нещодавно в соцмережі зіткнулися з гарячою дискусією про те, які гальма краще – дискові чи барабанні. І поки справа не дійшла до суворих коментарів «справжніх фахівців» (у стилі, «вивчайте матчастину»), вважаємо, потрібно внести деяку ясність у це найпростіше питання.

На нашу думку, у XXI столітті гріх не знати деяких речей, а вже сперечатися про них слід тільки біля багаття, та й після дозаправки витриманим паливом, у розумному обсязі.

Для довідки, вперше дискові гальма на всіх колесах (або як у нас говорять “по колу”), з’явилися на Jaguar ще у 1950-х, а на позашляховиках – Range Rover на початку 1970-х. Чуєте звідки вітер? Ні, мова не про те, що англійці розумніші за всіх, а про те, що обидва автомобілі створювалися з очевидною претензією на спортивність. Так, уявіть, навіть дизельний Range свого часу був найшвидшим у світі позашляховиком.

Jaguar С-Type 1952

Першим автомобілем з дисковими гальмами на всіх колесах був Jaguar С-Type (1952)

Саме збільшені швидкості зажадали від конструкторів задуматися спершу про впровадження дискових гальм, а потім – про їхнє вдосконалення, автоматизацію та інше. Так, якщо вам цікаво, барабанні гальма, у тому вигляді, який нам відомий, були запатентовані у Франції на початку ХХ століття, а точніше в 1902 році. Причому їх конструкція через сто з лишком років практично не змінилася. Але найдивовижніше, що дискові гальма з’явилися на рік раніше – 1901-го. І знаєте де? Правильно, у Великій Британії. Тому остров’ян так і тягне на диски.

Lanchester 12HP Tonneau 1901

Можливо, першим автомобілем з дисковими гальмами (на задній осі у головної передачі) був цей Lanchester 12HP Tonneau (1901)

За та проти

Щоб максимально спростити розуміння сутності дискових та барабанних гальм, давайте згадаємо їх переваги та недоліки з погляду більш-менш сучасного позашляховика. Відразу скажемо, що всупереч поширеній думці барабани не дешевші.

Тобто матеріал, з якого вони виготовлені, справді простіший, зате його потрібно більше. Вони важчі, намокнувши довго сохнуть, сильно втрачаючи в ефективності гальмування. З них важко діставати бруд, що потрапив усередину, і в цілому, складніше обслуговувати. Барабанні гальма швидше перегріваються через погане відведення тепла, зношення накладок часто нерівномірне, а відрив нерідко веде до заклинювання колеса.

Зате барабанні гальма набагато довше служать, причому навіть у піску та глині, тому що потрапити бруду всередину барабанів так само складно, як і витягти його звідти. Їх не веде, якщо після гірської дороги в’їхати в калюжу, та й загалом вони дешевші у володінні.

дисковаі гальма

Важливий показник – площа зіткнення поверхонь, що гальмують, у них велика, при цьому для барабанів потрібно істотно менше вільного місця в ободі колеса, ніж для великого гальмівного диска і супорта.

барабанні гальма

За 120 років свого існування барабанні гальма майже не змінилися

Дискові гальма виграють на високих швидкостях. Вони краще відводять тепло, а отже працюють стабільніше у складних умовах. Та й сам процес гальмування рівномірніший, якщо можна так висловитися. Їх простіше контролювати з нерівноважністю зусиль, легше обслуговувати та ремонтувати.

Вони добре працюють там, де потрібне велика зусилля, але не дуже люблять вологу на малих швидкостях, досить швидко зношуються і вимагають якісних компонентів. На тому ж Range Rover першого покоління, в умовах Ладога-Трофі, колодки дискових гальм часом доводиться міняти тричі за гонку, зате на схилах і кам’яному тріалі вони тримають важкий автомобіль як прибитий. Вони миттєво висихають і підсушують диск після броду, варто лише трохи доторкнутися до педалі. При цьому, до речі, жодного разу не відзначилися биттям, жолобленням, або чимось подібним.

Нарешті, вони легші, а значить підвіска комфортніша, витриваліша і машина краще керується. Дискові гальма точніше працюють з ABS, системами спуску та протибуксом. Щоправда саме протибуксувальна система найшвидше вбиває колодки. Рекорд для Defender – 300 км від нових до голого металу. Глинисті колії та солончаки вельми цьому сприяють.

Range Rover 1970

Першим позашляховиком з дисковими гальмами на обох осях став Range Rover (1970)

То до якого ж висновку ми приходимо – які гальма краще: дискові чи барабанні?

А висновок простий: виробники давно все врахували та прорахували, тому найправильнішим рішенням для швидкісних кросоверів будуть дискові гальма по колу. Оптимальний варіант для інших – дискові гальма спереду та барабанні ззаду. І витривалість, і надійність, і на асфальті, і на бездоріжжі.

гальма авто 1

До речі, коли любителі покрутити гайки, ставлять назад дискові гальма, вони, зрозуміло збільшують зусилля системи, що гальмує, але вносять такий дисбаланс, який може призвести до аварії. Пам’ятайте про це!


➡Відкриваємо ❗❗Збір коштів на на МАВІК 3. Гарячі хлопці - На гарячому напрямку..😎 Як завжди є потреба в дронах..!!
Сльозливого тексту не буде, самі знаєте, як це важливо..!! Віримо, Ви втомлені. Але, там нашим захисникам важче в рази. Разом до перемоги..
🎯Ціль: 115 000 ₴ Для переказу тисність на 👉 Посилання на банку або ж номер картки 5375 4112 0962 9158

Всім здоров'я❤️


👉Підпишіться на нас в - Google НОВИНИ, щоб отримувати більше крутих, свіжих новин! Підписались? Тоді читайте далі - там цікаво⬇

Залиште відповідь