Автомобільні заводи, які пішли з російського ринку: приклади Toyota, Volkswagen, Hyundai, Nissan і Renault

0 115

Розкажемо про п’ять найбільших автомобільних заводів п’яти відомих автомобільних компаній, які вирішили закритись та пішли з російського ринку після 24 лютого 2022 року. Розглянемо приклади детально та зробимо загальні підсумки про ситуацію.

Hyundai

Hyundai завод

Компанія Hyundai була інтегрована у російський автомобільний ринок дуже сильно. Близько десяти років тому збудували перший великий завод Hyundai під Санкт-Петербургом, де почали виготовляти компактні автомобілі В/С-класу Hyundai Solaris (Accent) та KIA Rio. Причому виробництво велось по повному циклу: зварювання та фарбування кузовів, повністю складання автомобіля. Згодом до них доєднався кросовер Hyundai Creta, що теж виготовлявся по повному циклу та став досить популярним. Ці автомобілі мали досить високий відсоток локалізації, вони навіть встигли змінити покоління.

Крім того, компанія Hyundai мала й іншу виробничу ділянку. У партнерстві з російською компанією АВТОТОР відбувалось складання різноманітних моделей автомобілів Hyundai та KIA. Це було саме складання: з готових імпортованих компонентів збирали автомобіль докупи. Але теж непогано, а ще асортимент моделей був досить широкий. Загалом сумарний щорічний випуск автомобілів Hyundai та KIA сягав близько 200 тис. штук.

Тобто корейці почувались добре й навіть планували розширення. Знаковим став 2021 рік: компанія Hyundai викупила завод Ford, почала переобладнання раніше викупленого заводу GM, навіть запустила завод з виробництва двигунів. Останній пункт дуже важливий тому, що заводів з виробництва двигунів насправді значно менше, ніж заводів з виробництва автомобілів. Зазвичай двигуни просто привозять до необхідного місця збору. Тому відкриття заводу двигунів на певній місцевості — це знак того, що прийшли надовго та будуть працювати багато.

Але трапилось геть не так. З березня 2022 року почались проблеми з виробництвом автомобілів на основному заводі. Влітку зупинилось складання автомобілів на допоміжному заводі. Водночас компанія Hyundai перейшла на імпортування автомобілів. Але імпорт майже ніколи не може замістити виробництво за масштабами та кількістю. Особливо, коли йдеться про 150-200 тисяч автомобілів на рік.

Основний завод Hyundai був законсервований восени 2022 року. Навесні 2023 року з’явилась інформація про пошук потенційних покупців на виробниче підприємство. І їх знайшли — це була компанія з Казахстану. Символічно: кілька років до цього, саме російський завод Hyundai постачав автокомплекти в Казахстан для складання автомобілів на місцевому заводі — а тепер ось все перевернулось догори дриґом.

Nissan

 

 

Nissan росія

Ще одним потужним гравцем на російському ринку був Nissan. Завод Nissan під Санкт-Петербургом випускав лише дві моделі: Nissan X-Trail та Nissan Qashqai. Потім до них доєднався автомобіль Nissan Murano, плюс була історія партнерства з АВТОВАЗом та випуск недорогих автомобілів. Але головних моделей заводу Nissan було дві: саме Nissan X-Trail та Nissan Qashqai. Та ще й вони постійно запізнювались з оновленнями. Отже: закрився завод — та й невелика втрата?

Але погляньте глибше. Насправді компанія Nissan мала дуже потужний науково-дослідний російський центр. Почавши з банального збільшення ємності під рідину склоомивача та морозостійких ущільнювачів дверцят, технічний центр Nissan перейшов до комплексних питань: покращення звукоізоляції автомобілів, змінені налаштування підвіски й керма та багато іншого. Це було місце, де й справді могли реалізуватись місцеві «автомобільні мізки».

Все завершилось 2022 року. Навесні завод зупинився та простоював. Восени прозвучала заява про остаточну зупинку виробництва та продаж підприємства. Початок 2023-го став поворотним моментом: завод Nissan продали. За різними оцінками втрати компанії сягнули $686 млн.

Завод продали АВТОВАЗу за символічну суму на кшталт «одного євро», але не закрили. У компанії Nissan є опціон на викуп заводу назад протягом шести років. Але вже зараз на цьому заводі планується виготовлення нової моделі ЛАДА з використанням наявних ліній виробництва. Ну як нової моделі…

Це буде китайський кросовер з логотипом ЛАДА. Про суттєві конструктивні зміни та адаптацію вже не йдеться — просто замінять логотипи і все.

Renault

Renault росія 2

 

Напевно, наймасштабніший приклад у цій історії. Адже представники Renault почали дуже активно працювати на російському ринку ще з кінця 1990-х років, коли було створено першу спільну компанію АВТОФРАМОС. Тоді до її складу увійшли потужності заводу «Москвич». Згодом саме на цій основі побудували перший російський завод Renault, який працював до останнього часу. Крім того, компанія Renault стала партнером найбільшого місцевого автовиробника: французам належало 2/3 частки АВТОВАЗу.

Інтеграція була дуже потужна! На власному заводі випускались автомобілі Renault Logan, Sandero, Duster. Також для російського ринку створили власні моделі Renault Arkana та Renault Kaptur: вони мали європейські аналоги за дизайном, проте кардинально відрізнялись своєю технічною частиною. Партнерство з АВТОВАЗ принесло такі автомобілі, як LADA X-Ray та LADA Largus, спільну розробку нових моделей на платформі В0 (фактично її віддавали АВТОВАЗу). Наступні автомобілі DACIA та LADA мали створюватись разом…

Але всі плани було перекреслено початком 2022 року. Спочатку повністю зупинився московський завод через неможливість постачання комплектуючих. Його намагались запустити навесні, але лише для того, аби використати ті деталі, що вже були на складах. Зібрали партію автомобілів — і все.

Далі почались перемовини про майбутнє. Місцевий московський завод Renault відійшов у власність міста за досить мутною схемою у яку притягнули «НАМИ» та «КАМАЗ» (як партнерів). Продаж також відбувся за символічну суму, то ж компанія Renault ще потенційно має опціон на зворотний викуп протягом кількох років. Проте ще навесні 2022-го французи почали закривати питання й передавати свої зобов’язання на АВТОВАЗ.

АВТОТАЗ втратив доступ до напрацювань Renault не лише на автомобілі, але навіть ПО для обладнання на конвеєрі. То ж, самостійно відродити найсучасніші моделі Renault (нехай навіть з логотипом ЛАДА) вже не зможуть — залишились лише застарілі моделі.

Загалом компанія Renault на цій історії російського безумства втратила близько 2,3 млрд євро та чверть століття роботи.

Toyota

Toyota

Компанія Toyota втратила менше — близько $650 млн та один непоганий завод. Він виробляв популярні автомобілі Toyota Camry та Toyota RAV4, які продавались не лише на російському ринку, але й постачались до найближчих країн. Та більше цього не буде.

Компанія Toyota відреагувала дуже швидко на події. Вона зупинила виробництво у березні 2022 року. Далі пів року простою заводу — й зрештою, його закриття у вересні 2022-го та остаточний відхід від справ на російському ринку. Репутація дорожча.

Volkswagen

Volkswagen росія

Історія з компанією Volkswagen теж доволі масштабна та закручена. Окремий власний завод Volkswagen побудували близько десяти років тому поруч з містом Калуга. На цьому заводі почали випускати седани Volkswagen Polo, потім — SKODA Rapid та Volkswagen Tiguan. Зараз йдеться про повноцінний випуск з виготовленням кузова та повним складанням автомобіля.

Наступним кроком стала співпраця з місцевим російським виробником ГАЗ. На потужностях цієї компанії збирались й інші автомобілі групи VAG — три моделі SKODA та одна модель Volkswagen. Також запустили виробництво двигунів (згадайте приклад вище, чому це так важливо).

Загалом інвестиції Volkswagen у російський автомобільний ринок (за різними заводами та напрямками) оцінювались приблизно в 1 млрд євро. З яких вдалось повернути лише 125 млн євро від продажу основного заводу (Калуга) навесні 2023 року. Як і в багатьох інших випадках, виробництво зупинили ще рік тому — навесні 2022-го.

Але історія тут не завершилась. Адже ГАЗ звернувся до суду з позовом на компанію Volkswagen про невиконання умов догорів зі збирання автомобілів та компенсації неотриманої вигоди. Ось такий приклад російських відносин: прийшов, приніс сучасний світ та технології, вклав гроші, постраждав від дурості місцевих керманичів — і ще й отримав позов до суду. Чи захоче надалі Volkswagen вкладатись в російський ринок? Це питання вже не потребує відповіді.

Автомобільний російський ринок загалом: світові виробники пішли, китайські прийшли

Якщо казати загалом, то за останній рік з російського автомобільного ринку пішли майже всі відомі світові гравці: до вищезгаданих п’яти прикладів ще також можна додати легкові автомобілі Mercedes-Benz та Mazda, комерційні автомобілі Ford, Peugeot, Citroen та інші. Зупинені або закриті автомобільні заводи загальною виробничою потужністю 1,65 млн автомобілів на рік.

Зазвичай все було так: зупинка заводів навесні 2022 року з формулюванням «через складнощі в логістиці постачання компонентів», далі пів року-рік на роздуми й починаючи з осені 2022 та продовжуючи до весни 2023 року, більшість автомобільних компаній остаточно казали «бувай» російському ринку. Залишились лише мінімальні представництва, дилери, партнери, які мають виконувати зобов’язання по гарантії та займатися постачанням запчастин. Без роботи також залишилось понад 30 компаній, які виготовляли комплектуючі, запчастини, шини — як для цих автомобільних заводів, так і для вільного продажу.

Але місце пустим було недовго. «На допомогу» прийшли китайські компанії. Дійшло до того, що один з московських автозаводів (колишній Renault) перепрофілювали під випуск китайських автомобілів під брендом «Москвич». Назву повернули, але самі автомобілі — це копії китайських автомобілів JAC.

Москвич

Схоже, зараз китайці почуваються господарями на російському автомобільному ринку. Наразі умовно 80% новинок — це китайський автопром у вигляді імпорту або простого автоскладання на місці (на рівні «прикрутити бампер та колеса»).

Ще 10% забезпечують іранські автомобілі. Також зрозуміло, що вони не суперсучасні (і це м’яко кажучи).

Решта 10% — це так званий паралельний імпорт: ввезення автомобілів відомих світових брендів, але у приватному порядку та з частковим або повним недотриманням гарантії.

Поділ досить умовний, але він дає розуміння того, що відбувається.

Отже: вітаємо російський автомобільний ринок та взагалі російський світ з тим, що змогли вистрілити собі в ногу, голову, хребет, руку, око, вухо… Це, безумовно, досягнення та зростання — але у від’ємному напрямку.

Джерело hotline.finance


👉Підпишіться на нас в - Google НОВИНИ, щоб отримувати більше крутих, свіжих новин! Підписались? Тоді читайте далі - там цікаво⬇

Залиште відповідь