19 серпня 2023 року в Україні зміняться правила проведення техогляду авто

Нещодавно Кабінет Міністрів України вніс значні зміни до процесу обов’язкового технічного контролю транспортних засобів з метою боротьби з корупцією та приведення його у відповідність до законодавства Європейського Союзу.

Прийняття 19 травня 2023 року постанови № 514 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 р. № 137 і від 31 травня 2012 р. № 512” знаменує собою початок цих змін.

Постанова набере чинності через три місяці з дня її офіційного опублікування, а саме 19 серпня 2023 року.

Серед помітних змін виділяється запровадження електронного протоколу на заміну традиційної паперової документації. Хоча друкована копія все ще може бути виготовлена за необхідності, перехід до цифрових протоколів має на меті підвищити ефективність та мінімізувати ймовірність корупційних дій. Крім того, в процесі технічного огляду тепер використовуватимуться відеокамери замість того, щоб покладатися виключно на фотофіксацію. Очікується, що цей перехід ще більше знизить ризик корупції. Отримані відеоматеріали будуть доступні відповідним органам влади, органам місцевого самоврядування, а також фізичним та юридичним особам за запитом. Тим не менш, фотофіксація основних параметрів транспортного засобу і надалі залишатиметься частиною процесу перевірки.

З метою наближення до європейських стандартів, вимоги до оцінки технічного стану транспортних засобів тепер будуть аналогічними вимогам, викладеним у Директиві 2014/45/ЄС від 3 квітня 2014 року.

Що стосується легкових автомобілів, то ті з них, які не задіяні в комерційній діяльності, наприклад, пасажирських або вантажних перевезеннях, звільняються від обов’язкового техогляду, незалежно від року випуску. Аналогічно, мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші еквівалентні транспортні засоби також не підлягають обов’язковому техогляду.

техогляд Україна

Крім того, легкові автомобілі, що використовуються в комерційних цілях, вантажні автомобілі вантажопідйомністю до 3,5 тонн та причепи до них, віком до двох років, підпадають під категорію транспортних засобів, що звільняються від проходження техогляду.

Важливо зазначити, що періодичність проходження обов’язкового технічного контролю для комерційних транспортних засобів залишається незмінною. Легкові автомобілі, що використовуються з метою отримання прибутку, з терміном експлуатації понад два роки, підлягають техогляду кожні два роки. Вантажні автомобілі вагою до 3,5 тонн і причепи з терміном експлуатації понад два роки також проходять техогляд кожні два роки. Однак вантажні автомобілі вагою понад 3,5 тонни разом з причепами, а також автомобілі таксі зобов’язані проходити техогляд щорічно. Автобуси та спеціалізовані транспортні засоби, задіяні у перевезенні небезпечних вантажів, повинні проходити техогляд двічі на рік, незалежно від терміну експлуатації.

Ці комплексні зміни до процесу обов’язкового технічного контролю демонструють прагнення України до зниження рівня корупції та наближення до європейських стандартів. Запроваджуючи цифрові протоколи, використовуючи відеокамери та встановлюючи чіткі критерії для транспортних засобів, які звільняються від техогляду, український уряд прагне підвищити прозорість, ефективність та загальну безпеку дорожнього руху.