Названо моделі кращих водневих автомобілів у 2023 році

Продовжуємо оглядати автомобілі з нульовим рівнем викидів. Сьогоднішні герої – водневі автомобілі.

Так називають транспортні засоби, схожі на електромобілі, але які працюють на водневих паливних елементах. Поки вони мало поширені: до середини 2022 року на дорогах США, наприклад, можна було нарахувати близько 15 000 таких машин, тоді як електромобілів продали приблизно 2,5 мільйона. Насамперед це пов’язано з відсутністю достатньої кількості водневих заправних станцій. Єдиний штат, де є ціла мережа таких заправок, це Каліфорнія.

Гідроген працює не від великої важкої батареї, а від блоку паливних елементів, але для обертання коліс в ньому використовується той же тип електродвигуна, що в акумуляторному електромобілі. Чистий водень проходить через мембрану і з’єднується з киснем із повітря, виробляючи електрику, що обертає колеса. Технічно транспортний засіб, що працює за таким принципом, є серійним гібридом, тому водні автомобілі іноді класифікують як гібридні електромобілі на паливних елементах.

Кілька років тому три автомобільні компанії презентували три автомобілі з водневим двигуном:

  1. Honda Clarity Fuel Cell,
  2. Hyundai Nexo,
  3. Toyota Mirai.

Однак зараз Honda припинила виробництво всіх моделей Clarity, а Hyundai продала менше 1500 позашляховиків Nexo. Toyota вдалося перевершити конкурентів: у США було реалізовано близько 10700 седанів Mirai двох поколінь.

Hyundai Nexo

Hyundai Nexo

Як і належить водню, ця модель не потребує підключення до мережі. Баки заправляються лише за п’ять хвилин, а без дозаправки автомобіль здатний подолати до 612 км.

Дебют Hyundai Nexo відбувся у 2019 році, і до 2022 року модель трохи змінювалася. Комплектація Limited відрізняється деякими особливостями преміум-класу: двері багажного відділення з електроприводом, великий люк на даху, вентильовані сидіння, підігрів керма, монітор сліпих зон, камера на 360 градусів, функція віддаленого паркування і модернізована аудіосистема Krell. Така люкс-версія автомобіля пропонується за ціною від 64920 доларів, а стандартна комплектація – від 61470 доларів.

Toyota Mirai

Toyota Mirai

У моделі використовують так звану електричну трансмісію на паливних елементах. Водень перетворюється на електрику бортовим паливним елементом майже як у хімічній лабораторії. Електрони відриваються від атомів водню, потім водень зв’язується з киснем, утворюючи воду, а електрони приводять у дію електродвигун, потужність якого становить 182 кінські сили. Запас ходу автомобіля складає більше 644 км.

Інтер’єр стандартної комплектації включає сидіння з підігрівом і електроприводом, оббивку зі штучної шкіри і 12,3-дюймовий сенсорний інформаційно-розважальний екран. Більш дорогий варіант, Limited, має люк на даху, підігрів та вентиляцію передніх та задніх сидінь, тризонний автоматичний клімат-контроль та інші не менш приємні особливості. Ціна на преміум-комплектацію стартує від 67 095 доларів, модель скромніше можна придбати від 50 595 доларів.

Нова Honda CR-V

Honda CR-V

Класична Honda CR-V

Незважаючи на невдачу з паливним елементом Clarity, виробництво якого було припинено у 2021 році, компанія не збирається зупинятися. Нещодавно вона оголосила про створення нового водневого автомобіля на базі популярного позашляховика CR-V, який також матиме можливість підключення до електромережі.

Новинку оснастять системою паливних елементів, яку автовиробник розробив у співпраці з GM. Система буде змонтована в єдине ціле із приводом. У задній частині позашляховика розмістять два баки водню, а під сидіннями інтелектуальний силовий агрегат.

Поки точно не відомо, коли модель надійде у продаж. Деякі джерела говорять, що, можливо, вона буде доступна вже наступного року, але тільки на ринках Північної Америки та Японії. Про ціну теж можна лише здогадуватись. Старший менеджер американської Honda Motor Company та керівник підрозділу бізнес-рішень у галузі енергетики Райан Харті згадав, що нова система паливних елементів коштує на дві третини менше, ніж Clarity.

Майбутнє водневих автомобілів

Важко сказати, чи стануть такі автомобілі більш доступними та популярними. На сьогоднішній день у них чимало мінусів:

  • недостатня кількість заправних станцій. До того ж, зазвичай після заправки двох-п’яти автомобілів станція відключається на півгодини для відновлення тиску,
  • воднем не можна підзарядитися вдома за ніч,
  • водневе паливо – спеціалізований товар, тому невеликі мережі роздрібних заправок, природно, встановлюють на нього високі ціни.

Експерти кажуть, що у найближчій перспективі створення нових заправних мереж проблематично та нерентабельно, а водневе паливо не стане дешевшим, ніж бензин. Швидше за все, водневі автомобілі так і залишаться невиправдано дорогим задоволенням для більшості водіїв.