Стало відомо, наскільки погіршилась якість палива в Україні під час війни

98

В Україні пропонують відновити на АЗС перевірки якості палива, мораторій на які було накладено на початку війни. Експерти погоджуються, що на ринку залишається багато “бодяжного” бензину, але розходяться в оцінках поширеності явища.

На тлі дефіциту палива в Україні дедалі частіше починають говорити про суттєве погіршення його якості. Органи державного нагляду перестали контролювати стандарти пального, що продається на АЗС, ще в середині березня, але через поширені махінації заявляють про необхідність відновити перевірки.

Експерти дають різні оцінки щодо того, якого поширення набуло неякісне паливо на заправках останнім часом, проте загалом рекомендують купувати бензин у великих мережах, щоб потім за ремонт авто не довелося віддати великі гроші.

Іноді досить один раз залити повний бак контрафактним паливом, щоб привести в непридатність машину.

10-40% ринку. Скільки в Україні контрафактного палива

Наразі Державна екологічна інспекція України не проводить відбору зразків нехарчової продукції, у тому числі і палива на АЗС, для перевірки її якості. Після 24 лютого контроль здійснювався лише в тих регіонах, де не вели активних бойових дій, проте з 13 березня, відповідно до постанови Кабміну про воєнний стан, перевірки припинилися на всій території країни.

Накладений владою мораторій на перевірки спричинив зловживання з боку окремих автозаправних мереж, повідомив на початку цього тижня начальник Головного управління Держспоживслужби в Києві Олег Рубан. За його словами, відомство вже передало Кабміну інформацію про необхідність відновлення як метрологічних перевірок на кількість палива, що заливається, так і перевірок якості.

Через 2-3 місяці на автомобілях ми не зможемо їздити, якщо використовуватимемо те пальне, яке сьогодні фактично розводять із невідомою речовиною”, – пояснив Рубан.

В Інституті споживчих експертиз (ІСЕ) зараз також не проводять перевірок якості палива через його дефіцит, сказав директор установи Юрій Чорнобривець. У зв’язку з цим він може точно сказати, наскільки поширеними стали випадки шахрайства.

Проте збільшення контрафактної продукції на заправках в ІСЕ все ж таки фіксують. На думку Чорнобривця, основна причина зростання частки неякісного бензину також побічно пов’язана із загальним дефіцитом на ринку, а безпосередньо викликана дозволом на роботу для нелегальних міні-НПЗ (нафтопереробних заводів), які “в кустарних умовах виробляють спиртове та компонентне паливо”.

Такі міні-НПЗ заміщують істотну частку нормального палива, за яким виник дефіцит. Іноді продається паливо такої якості, що його навіть бензином назвати не можна, це просто така горюча субстанція. У результаті зараз отримуємо багато звернень зі скаргами – “заправили повний бак і потрапили на досить серйозні гроші”, – розповідає про ситуацію директор ІСЕ.

Низькоякісні паливні суміші, так званий “прямогон” – пальне, яке не пройшло додатковий процес очищення від смол, парафінів, сірки та інших хімічних компонентів – нелегально вироблялося в Україні на міні-НПЗ, а також надходило на заправки ще до війни.

Заправка автомобіля

Проте до сьогодні його частка на ринку могла зрости як мінімум до 40%, каже Чорнобривець, втім, наголошуючи, що ця оцінка не підкріплена дослідженнями і має “суб’єктивний” характер.

На його думку, гірша ситуація у регіонах та віддалених від обласних центрів населених пунктах, куди якісний бензин із Європи просто не доїжджає. При цьому частіше підробляють бензин, ніж дизельне паливо, приблизно у співвідношенні 70 на 30%. ДТ складніше перегнати у кустарних умовах, пояснює Чорнобривець.

Водночас експерт не вважає, що зараз на ринку є проблеми із фальсифікацією автогазу. Справа в тому, що ЗВГ підрозділяється на пропан-бутан, спеціально очищений та призначений для автомобілів, та на технічну суміш пропан-бутану (СПБТ), яка використовується в газових балонах для обігріву, приготування їжі. СПБТ більш “брудний”, ніж пропан-бутан, має рідкий осад і гірші характеристики, але він також дешевший за пропан-бутан, чим раніше користувалися недобросовісні АЗС.

“Але СПБТ везли з росії, білорусі, а зараз автогаз до нас потрапляє з Європи”, – пояснив фахівець.

заправка газ

Зі свого боку, директор “Консалтингової групи А-95” Сергій Куюн висловив думку, що обсяги контрафактного палива на ринку, навпаки, могли зменшитися. Як аргументацію своєї точки зору експерт називає кілька факторів. Насамперед – спад споживання палива в Україні.

Обсяги реалізації фальсифікату раніше були більшими, оскільки сам ринок був більшим, і доходили до 20-25%. Наприклад, з 200 тис. т бензину, який щомісячно продавався в Україні, на фальсифікат припадало близько 40-50 тис. т. Але після початку війни ринок значно звузився, тому зараз обсяги “бодяжного” палива не перевищують 10%.

Крім того, пояснює директор “А-95”, значна частина фальсифікату до війни припадала не лише на паливо з міні-НПЗ, а й на легальне заводське пальне, наприклад, марки А-92. Несумлінні підприємці підвищували октанове число такого палива за допомогою біоетанолу та різних присадок, щоб потім продати його дорожче. Однак самі присадки до війни в основному закуповувалися в росії та білорусі, а тепер стали або зовсім недоступними, або дуже дорогими.

Для реалізації на АЗС непризначеного для легкових автомобілів прямогонного бензину шахраї також використовували присадки. Однак, крім недоступності цих компонентів, вони також зіткнулися з тим, що продавати паливні суміші у вигляді бензину стало менш вигідно.

” Раніше “прямогінний” бензин реалізовувався для уникнення податків – адже при його оптовій закупівлі підприємства не платили акциз. Проте зараз цей збір обнулили для всіх АЗС”, – пояснив Куюн.

Експерт також зазначає, що повернення перевірок з боку Держекоінспекції та Держспоживслужби може не призвести до покращення якості палива на заправках. Справа в тому, що якщо до війни в Україні було дозволено продаж тільки пального екологічного стандарту “Євро-5”, то зараз, у зв’язку з дефіцитом, влада дозволила реалізовувати паливо “Євро-3” та “Євро-4” – а під ці вимоги значна частина фальсифікату вже підпадає, каже Куюн.

“Таке паливо зараз можна продавати, але воно просто не підходить для сучасних автомобілів”, – констатує експерт.

Як не заправитися “бодягою” і скільки машина може на ній проїздити

Наші співрозмовники погоджуються, що убезпечити авто від заправки неякісним пальним можна, користуючись послугами великих мереж АЗС, уникаючи безіменних автозаправок та невеликих мереж у регіонах – саме вони є основним каналом збуту контрафакту.

Втім, на тлі дефіциту нелегальний продаж палива на таких самих незаконних АЗС (так званих “бочок”) активізувався навіть у столиці, зазначає директор ІСЕ Чорнобривець.

“Я знаю кілька пунктів у Києві, де продають таке паливо – нехай і по 70 гривень за літр, але воно там є постійно”, – пояснив наявність попиту на контрафакт Чорнобривець.

Тим більше, експерти не радять замовляти послугу доставки палива додому, оголошення про яку заполонили українські інтернет-майданчики з моменту загострення паливного дефіциту. Наприклад, на ресурсі Kabanchik.ua, де оголошення про замовлення послуги розміщують самі клієнти для виконавців, кількість замовлень на доставку бензину в травні зросла на 780% порівняно з квітнем.

Пропонують доставити бензин додому і самі кур’єри, розміщуючи відповідні пропозиції на сервісі OLX. У разі замовлення іноді вказують, що бензин куплено однією з великих мереж. Але отримати точні гарантії цього навряд чи можливо. Таке замовлення доставки пального можна сміливо назвати “лотереєю”.

Втім, ще невідомо, що гірше – залишитися зовсім без пального або заправитися хоча б якимось. Мабуть, цієї логіки дотримується влада, дозволяючи роботу міні-НПЗ.

Щоб привести в непридатність паливну систему, достатньо один раз заправити повний бак компонентним пальним з міні-НПЗ. Якщо бензин був розведений спиртовими добавками, то поломка відбудеться пізніше при регулярній заправці. Гірше переносять “спиртовий” бензин автомобілі із сучасними системами упорскування, тоді як старі машини ще радянського виробництва можуть довго на ньому їздити.

заправка ціна палива в Україні

Характер поломки та вартість ремонту залежатиме не лише від того, наскільки неякісним було паливо, а й від індивідуальних особливостей автомобіля, пояснюють працівники СТО. Наприклад, у певних випадках ремонтні роботи можуть бути обмежені лише чищенням паливних форсунок, що коштує 1000 грн. Але у машин із прямою системою упорскування палива форсунки не знімаються і чистку можна провести тільки на стенді, що складніше та дорожче.

Представники автосервісу пояснюють, що стандартними рекомендаціями після діагностики є очищення або заміна свічок запалення та паливних форсунок. Але кожен випадок індивідуальний.

Якщо регламентні роботи давно не проводилися і автомобіль “запущений”, то іноді потрібно знімати бак, чистити паливну систему та зливати неякісний бензин. Можуть бути проблеми з бензиновим насосом. Завжди все по-різному.

Втім, в нашому партнерському СТО наголосили, що останнім часом не фіксували збільшення кількості поломок, спричинених заправкою неякісним пальним.


➡Підпишись на нас в - Google НОВИНИ, щоб отримувати більше свіжих новин!

Коментарі закриті.