Коли українці зможуть купувати електрокари під 5% на 10 років

0 3 892

Протягом найближчих двох років уряд надасть особливих пільгових умов для тих, хто придбає імпортні електрокари, а потім – сподівається на розміщення виробництва цих машин у нашій країні.

В Офісі президента анонсували запуск нової програми з купівлі електрокарів, а за кілька років чекають відкриття в країні нових заводів іноземних брендів. Але якщо по першому питанню в експертів ринку ще більш-менш позитивні очікування, то по приходу до нас виробництв світових брендів – є серйозні сумніви.

Зараз влада нарікає на те, що взяти автомобіль під виплату – занадто дорого, доводиться багато переплачувати через високі лізингові ставки в районі 12-17%, тоді як у Європі вони коливаються в межах 0,5-1,5%. Тому мешканці цих країн близько 70% покупок роблять саме у вигляді лізингу.

Стимулювати “зелену” трансформацію хочуть за допомогою субсидування процентної ставки при придбанні електромобілів у лізинг.

Від кредиту він відрізняється тим, що авто до останнього платежу перебуває у власності банку, тому фінансують вони такі угоди більш охоче. Але за бажання клієнт може викупити машину або взяти в лізинг іншу.

Перші два роки ця програма діятиме для імпортних електрокарів. Потім влада має намір поширити її на місцеві автовиробництва, які локалізують випуск електромобілів у нас.

Цього терміну достатньо, вважають в Офісі президента, щоби налагодити виробництво авто з електричною тягою в Україні.

Зеленський

Продажі зростуть, але буму не станеться

Гендиректор Всеукраїнської асоціації автоімпортерів та дилерів (ВААІД) Олег Назаренко зазначив, що обізнаний із зазначеною ініціативою влади.

Він підтвердив, що спочатку ця програма поширюватиметься на імпортні електромобілі, але протягом двох років в Україні має з’явитися власне виробництво авто на електротязі.

На перших етапах – великовузлове складання – та пільгові умови почнуть діяти щодо транспортних засобів, випущених на місцевих заводах.

За словами експерта, покупці зможуть брати кредити у гривні під 5% річних “на досить тривалі терміни” – до 10 років. В результаті можна припустити зростання продажів електрокарів в Україні до десятків тисяч одиниць щорічно.

Водночас Олег Назаренко наголосив, що від урядової ініціативи не варто очікувати на зниження цін на українському ринку, оскільки в країні спостерігається відкладений попит на машини.

Тому ті громадяни, у яких є гроші, будуть вибирати автомобілі, які їм сподобалися, а ті, у яких немає достатньо коштів – “візьмуть кредит під 5% річних на електрокар”.

За даними Інституту досліджень авторинку (ІІА), у 2021 році в Україну було імпортовано та продано 1210 нових електромобілів, уживаних – 7331, а на внутрішньому ринку було перепродано 6946 електрокарів.

У відсотковому співвідношенні – це менше 2% від загальної кількості автомобілів, зазначив очільник ІІА Станіслав Бучацький.

“Електроавтомобілі – це такий сегмент, який має великий потенціал для зростання, але він ще абсолютно не розвинений” , – переконаний він.

На його думку, стимулювати екологічний транспорт, загалом, хороша ідея, але треба враховувати реалії місцевого ринку – “у людей банально немає грошей”. Основні продажі електрокарів – це вживані машини вартістю до $10 тис., які становлять 60% ринку, констатував глава ІІА.

Тому якщо влада впровадить згадану програму, то помітного збільшення продажів електрокарів чекати не доводиться, тому що вартість нових моделей у рази перевищує психологічний бар’єр у $10 тис.

При цьому потрібно враховувати, що електромобіль – специфічний товар, що вимагає особливої ​​експлуатації, заряджання, обслуговування тощо.

У той же час лізинг може викликати перерозподіл на ринку, оскільки покупці, які раніше планували придбати беушний електрокар, зможуть купити новий, розтягнувши платежі на певний період часу.

електромобіль

Хто може відкрити завод зі збирання електрокарів

Щодо локалізації виробництва електрокарів не варто очікувати, що Tesla чи інші відомі виробники розмістять у нашій країні свої заводи, оскільки умови в Україні є непривабливими для інвесторів.

Український електрокар “може мати 5-10% локалізації максимум”. Найімовірніше, це буде хтось із китайських брендів, припустив Станіслав Бучацький.

Директор інформаційно-аналітичної групи Auto-Consulting Олег Омельницький позитивно оцінив ініціативу ОП, але висловив сумнів щодо перспектив українського виробництва електрокарів.

Він нагадав, що збиранням займалися (а деякі й досі займаються) ЗАЗ, “Богдан”, КРАЗ та інші підприємства, але це не призвело до виникнення власного виробництва.

“Навпаки, навколо України виникли справжні підприємства автопрому, в тих країнах, де автопрому не було, а інвестиції в українське виробництво пішли в пісок” , – заявив Олег Омельницький.

Експерти висловили сумніви щодо життєздатності лізингу на електрокари. За їхо спостереженнями, в Україні приватні особи не беруть автомобілі до лізингу, тому навряд чи ця програма запрацює масштабно.

Сьогодні у нашій країні діє подібна програма від ЄБРР, яка передбачає компенсацію 10% від суми фінансування електромобілів та гібридів, але тільки для бізнесу. Ця програма не стала дуже популярною через кілька причин, головна з яких – обмеженість пропозиції таких автомобілів.

Щодо локалізації, то Україна не має серйозних стимулів для потенційних автовиробників. Сьогодні на ввезення електромобілів практично відсутні податки (крім акцизу), тому виробляти їх у нас немає жодного сенсу.

Honda електрокар

Стимулів багато не буває

Нагадаємо, з 2016 року в Україні не стягується ввізне мито на транспортні засоби з повністю електричною тягою, а ставку акцизу встановлено на рівні 1 євро на 1 кВт/год ємності електроакумулятора.

Верховна Рада 15 липня минулого року ухвалила два закони про стимулювання розвитку електротранспорту в країні. Згідно з цими документами, до 2030 року звільнено від сплати ПДВ та ввізного мита комплектуючі для власного виробництва електротранспорту, а до кінця 2025 року – від ПДВ операції з ввезення та/або постачання електромобілів.

У 2021 році реєстрація нових та вживаних електромобілів збільшилася на 18,9% порівняно з попереднім роком – до 8541 штук. На нових електрокарів припало 14,2% реєстрацій – роком раніше їх було 8,9%.

Хочете -50 гривень на поліс ОСАГО? Переходьте - СЮДИ і вводьте промокод AVTOSOTA
Також, читайте Avtosota в - Google News

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.