В Україні євробляхи зникають з митних баз: як тепер їх розмитнити

0 9 942

Кожна п’ятдесята євробляха, яка заїжджає на розмитнення, відсутня в реєстрі.

У спеціалізованих чатах для євробляхерів стали з’являтися пропозиції про нову послугу – допомога в пошуку помилки, допущеної митником під час процедури внесення VIN-коду машини при її в’їзді на територію України.

Як з’ясувалося, деякі з претендентів на проходження пільгового розмитнення машин на єврономерах фактично відсутні в митній базі і тому не мають права на подальшу легалізацію.

Доводиться повертати платежі

В ГО “Авто Євро Сила” (АЕС) говорять, що з 50 євроблях, які вони оформляють щодня, приблизно одна машина не “б’ється” за базою.

Причому якогось взаємозв’язку з тим, з якої країни ввезені авто або який вони марки – немає: проблема стосується як дорогих, так і більш дешевих моделей на будь-який реєстрації.

“Є люди, які заплатили митні платежі – 30-50 тис. грн, а брокер їм каже, що не може подати митну декларацію, тому що вона повинна бути прив’язана до VIN-коду, а митна база видає, що такого номера, як по документам, в базі просто немає. Людина змушена робити повернення своїх платежів з митниці і вирішувати це питання” – каже юрист АЕС Іван Казачук.

VIN – це унікальний номер кузова, який повинен мати кожен виготовлений автомобіль, і саме по ньому ідентифікують машину, щоб з нею не трапилося: від імпорту до утилізації.

Відповідно, при ввезенні автомобіля на територію України, саме цей код вноситься до електронної митної бази, тому що номерні знаки можуть змінюватися, а VIN – незмінний. І ось тут може бути проблема.

Цей унікальний набір символів працівник митниці фіксує вручну і є ймовірність допуску помилки.

“Просто так машина пропасти не може. Однією з причин може бути чисто людський фактор, тобто, можливо, десь при внесенні цього коду митник допустив механічну помилку, і тепер машина не “підтягується”. Тому, коли така євробляха приїжджає на митне оформлення, виявляється, що авто з таким кодом в Україні не існує”, – говорить очільник Інституту досліджень авторинку Станіслав Бучацький.

розмитнення

Скільки коштує “повернення в базу”

Формально, вирішити ситуацію можна, написавши заяву на митний пункт, з проханням знайти і виправити помилку в даному коді. Але на практиці все виявляється не так просто.

Іноді пошук помилки затягується на кілька днів і без будь-яких гарантій. Тому в профільних чатах стали з’являтися оголошення з пропозиціями від посередників зі “зв’язками” на митниці. Ціна питання від 500 до 1000 грн.

“Автівку з помилкою доведеться шукати в базі за іншими характеристиками – номеру машини, моделі, паспорту особи, яка завозила. Або за датою перетину кордону, і переглянути всі машини з митного поста, щоб знайти в ньому потрібну. Зробити це може тільки співробітник митниці , адже база закрита. До того ж фільтр пошуку по номеру авто встановлюється на кілька місяців, і працівник повинен сидіти і переглядати кожен період. Очевидно , що мотивації займатися цим у них особливо немає”, – говорить один з таких посередників.

Краще переконатися особисто

Самі брокери рекомендують автовласникам все-таки спочатку самостійно з’їздити на пункт і постаратися вирішити це питання на місці. Найчастіше помилка буде примітивна: наприклад, цифра 8 виявляється 0 або замість цифри 1 повинна бути буква “I”, або навпаки.

Тоді людина пише заяву на пост, щоб їй цю помилку виправили, і вона могла без проблем розмитнюватись. Але тут потрібні хороші комунікаційні навички та кмітливість.

“У мого друга була схожа ситуація, тоді в його машині ми знайшли квиток на пором з Грузії в Україну (Чорноморськ). І так вийшло, що я точно знав дату перетину, коли ця машина приїхала на пост. Тобто у нього була унікальна ситуація: в цей день інші такі автомобілі через цю митницю не заїжджали. Ми подзвонили на пост, дізналися правильний VIN-номер, написали заяву, і вони виправили помилку”, – розповідає Казачук.

Заїжджають по повітрю

За словами Станіслава Бучацького, не варто виключати і ще однієї причини “пропажі” автомобіля з митної бази: його може там не бути через те, що ввозився він “не зовсім” легально.

У народі кажуть – “заїхав по повітрю”, тобто поза митним оформлення.

“Теоретично такі ризики є, коли євробляху ввозили поза митним контролем, відповідно не вносили її в базу або спеціально вносили код не таким, яким він є насправді. Тут вже мова про те, що такі дії здійснювалися, скажімо так, для одержання неправомірної вигоди” , – говорить експерт.

Такі машини або планували в майбутньому пустити на “розборку”, або намагалися таким чином уникнути протоколів і листів. Мало хто міг в 2016 році припустити, що колись хтось їх буде розмитнювати.

Найгірший варіант

Найгірший сценарій розвитку подій для “корупційних” євроблях – проїздити на іноземних номерах до 11 листопада. Після цієї дати їх конфіскує поліція.

Або ж здати їх на розбирання, тому що технічної та юридичної спроможності розмитнити цей автомобіль немає.

“Якщо дійсно виявиться, що систематично на якомусь пропускному пункті або в цілому є велика кількість машин, у яких навмисне прихований або змінений код, то нести відповідальність за це буде митник, який взяв хабар. А далі вже повинні розбиратися компетентні правоохоронні органи”, – говорить Бучацький.

В цілому, допомогти вирішити питання з невірно вказаним VIN-кодом євробляхеру може компетентний брокер: розповість, як написати заяву і весь подальший алгоритм дій. Але через їх велике завантаження менш проблемними євробляхами, водії таких автівок часто залишаються один на один з проблемою.

Часто багато хто з них були не в курсі існування подібних нюансів щодо придбання автомобілів, тому що фактично купівля-продаж виглядала наступним чином: передали ключі, документи на машину, а юридично вона ніде не фіксувалася.

Або українець їздить на євроблясі за дорученням від іноземця, який в даному випадку і ввозив машину в Україну, і відповідно повинен вирішувати питання з VIN-кодом.

“Водієві дуже пощастить, якщо він знайде всі “помилки” в базі і домовиться з інспектором, щоб він їх всі виправив і зробив машину “видимою”. Процес складний, як для звичайного водія, але не неможливий”, – кажуть посередники на митниці.

Отримайте -50 гривень на поліс ОСАГО за промокодом AVTOSOTA
Читайте Avtosota в Google News

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.