5 помилок при зарядці акумулятора авто взимку

акумулятор зарядка

Сьогодні поговоримо про помилки при зарядці акумулятора про які ви соромилися запитати. Поговоримо про тепло зберігаючі контейнери. Скільки часу заряджати акумулятор? Чи можна заряджати акб на автомобілі не знімаючи контактних клейм?

Взагалі помилок набагато більше. Постараємось про всі найважливіші сьогодні розповісти.

Почнемо про актуальний зимовий сезон та морози в нашій країні

Є помилка що всі акумуляторні батареї працюють взимку гірше ніж влітку. На сучасних автомобілях це не така і груба помилка.

Вся справа в тому, що конструкція акумулятора автомобіля на помилкову думку багатьох ось уже років 50 практично не змінюється.

будова акумулятора авто

На щастя, це не так.

Всі сучасні системи електроніки бортової мережі автомобілів вимагають стабільності по напрузі для коректної передачі даних по кан шинах. Величина напруги там невелика і не перевищує 5в, а ось саме виконавчі механізми (яких до речі стає все більше і більше) вимагають більшої уваги.

Навіть у двигуні все більше механічних механізмів заміняють електромоторами. Приклад … це повністю електричні рейки кермового управління, насоси повного приводу, приводу дросельних заслінок, актуатори турбонагнітачів, впускні колектори і т.д. і т.п. Ми мовчимо про різні системи комфорту у ваших авто.

Повернемося до АКБ

Класична схема акумулятора – це свинцево-кислотна ванна в якій залитий розчин сірчаної кислоти і дистильованої води, який взаємодіє з пластинами зі свинцю. Природно при негативних температурах, будь-який розчин скрізь де є вода стає більш в’язким що призводить до зниження показників провідності струму. Звідси падіння корисної ємності (це подібно до ваших мобільників на морозі).

Наприклад при температурі -20 градусів акб найпростішої свинцево-кислотної конструкції можуть втратити до 50% корисної ємності, а ваш справний генератор менш ефективно в негативні температури і нетривалі поїздки заряджає акб, яким би потужним він не був. А в дуже низькі температури – від 25 гр, заряд може взагалі практично зупиниться.

Помилка 5 – Заряджаю – ставлю на автомобіль – НЕ ЗАПУСКАЄТЬСЯ!

Улюблена байка блогерів, експертів, та інших фахівців що достатньо зарядити акб, що добре розрядився, і він буде працювати як новий. Йому просто не вистачає зарядки від генератора, він підмерз на морозі. Віднесу до гаража, додому, відігрію, обігрію, поставлю на заряд год на 10 і все буде ОК!

ПІДСУМОК: Заряджають, встановлюють на авто, і кілька разів результат запуску багатьох задовольняє…. Це поки що батарея тепла і температура електроліту не опустилася до навколишнього середовища. Але варто залишити акб на ніч на морозі, ситуація повторюється і ви не можете вранці нормально запустити мотор. І ось так багато хто розважається всю зиму.

У чому причина?

Все банально просто і чудес не буває

Якщо акб вже 5-6 років, то швидше за все вона уже більш ніж на 70% виробила свій ресурс і ніяка зарядка, підзарядка цьому акб не допоможе і це абсолютно нормально навіть на справному автомобілі.

Якщо коротко вдаватися до подробиць причин падіння корисної ємності, відбувається сульфатація свинцевих пластин акб.

акб зламаний

Це на жаль один із недоліків найпростіших свинцево-кислотних акумуляторів.

І через 5-6 років корисна ємність та пусковий струм падають на 50-60%, знижується і напруга акб. А якщо допускався повний розряд акб, то падіння показників може статися набагато раніше і такі показники будуть на теплій акб, але як тільки температура електроліту впаде нижче 0 гр, то ємність та пусковий струм падають до 80%.

Власне якщо перевірити такий акб тестером, то ніяких перевірок така батарея не пройде. Природно такий акумулятор буде замінено.

Звичайно є така операція як дезульфатація, але для цього потрібні умови та обладнання, що в гаражних умовах малоймовірно, та й процес це не швидкий і не підходить для умов щоденної експлуатації авто.

акб зламаний ремонт

Причому зауважимо, що відновленої батареї вистачає ненадовго і виходячи з практики максимум на рік – 1,5, а якщо ще допускати висадку, то цей акб може відмовити будь-якої миті.

Помилка 4 – чи можна заряджати автомобілем

Не можна заряджати акумулятор, не відключаючи клеми бортової мережі. Може щось згоріти, пошкодитися в електронних компонентах авто при зовнішній зарядці і автомобіль неможливо буде запустити.

Це помилка!

У будь-якій електросхемі сучасного автомобіля є так звані силові запобіжники від 50 до 120 А.

запобіжник

Які знаходяться зазвичай у “БУБО модулях” автомобілів, ви їх можливо ніколи не бачили і не побачите, оскільки їх пошкодження мало ймовірне і щоб до них дістатися потрібно досить багато розібрати в моторному відсіку.

ОТЖЕ: заряджати можна, АЛЕ на автомобілі який заглушений, і УВАГА деактивована охоронна система!

Якщо у вас штатна сигналізація можливі проблеми з помилковим спрацьовуванням, через відстеження параметра напруги.

Зарядний пристрій дає таку ж напругу як і генератор автомобіля. Це приблизно для звичайних електронних систем 14,2 – 14,5 Вольта, а для автомобілів з опцією керування АКБ напруга може досягати 14,8 вольт для швидкого заряджання. Тим більше, що в сучасних авто все частіше використовуються гібридні або AGM акб, які здатні навіть за низьких температур швидко заряджатися і самовідновлюватися.

Взагалі тестово будь-яка електроніка легко здатна витримувати напругу до 20 в, тому 14-15 вольт природно ніяких небезпек електроніці авто не несуть.

Ще один нюанс … на багатьох марках автомобілів акумулятор стоїть у малодоступних місцях,

акумулятор на авто

розташування акумулятора в Audi Q7

таких як сидіння водія, багажний відсік під обшивкою, і щоб до нього дістатися потрібно займатися демонтажем. Природно в конструкції використовуються тавра, яка виведена в моторний відсік, а маса береться як правило з кузова.

Зазначимо що це штатна схема і вона спеціально розроблена виробниками, наприклад при обслуговуванні автомобіля діагностом, і щоб при діагностиці та включеному запалюванні акб різко не розрядився, підключають зовнішнє джерело, яке підтримує напругу в мережі і щоб навіть випадково акумулятор не втратив свій заряд.

Що стосується блоку управління двигуна.

блок керування двигуном

Чи може він зашкодити? Так само НІ! Якщо ваше підключення штатне і не вносилося змін у проводку автомобіля, то всі ланцюги блоків захищені запобіжниками від будь-якої нештатної напруги в бортовій мережі.

Гадаємо, у цьому питанні, ми вас переконали. ПРОДОВЖИМО!

Помилка 3 – зарядка не потрібна… – є генератор і він справний та досить потужний

Якщо у вас стоять сильні морози нижче -15 градусів і є проблеми зі швидким запуском, коли доводиться досить довго крутити стартер до того як мотор запуститься … то при короткочасних поїздках а саме не більше 15-30 хвилин, ваш генератор просто не встигає підзарядити акб до початкової ємності.

Якщо це повторюється знову наприклад по 2 рази на день, то одного разу ви легко можете зіткнутися з показниками акб, що погіршуються, які виявляться у вигляді млявої роботи стартера. Звичайно ж, ви це помітите… А якщо на вашому авто стоїть ще така річ як автономний підігрівач двигуна та салону типу Webasto або Ебершпехер, який працює від АКБ, то висадка без підзарядки через пару місяців вам забезпечена…

генератор

Суть проблеми в чому – як ми вже говорили, на морозі розчин електроліту стає більш в’язким і гірше починає проводити струм, як наслідок генератор дає заряд на ваш акумулятор який потрібно, згідно з блоком управління генератором, АЛЕ…. Сам АКБ це заряд прийняти не в змозі, поки не нагріється від температури двигуна або температури в салоні. А за короткострокових поїздок це малореально.

ПІДСУМОК: навіть нова батарея в подібних умовах довго не протягне. Тому профілактичні зарядки АКБ з демонтажем у тепле приміщення будуть не зайвими і прослужить вона набагато довше… особливо якщо у вас є додатковий обігрівач, підігрівач і він не оснащений своїм власним АКБ.

Хочемо відзначити, що сильно розряджений акумулятор може зовсім замерзнути від низьких температур. Якщо зовнішня температура близька до 0 гр, то поїздки на авто більше години, як правило, відновлюють ємність до заводського параметра.

ПОМИЛКА 2 – Зарядка не потрібна – у мене теплозберігаючий короб, акумулятор не замерзне

Багато хто має, або заводське, або стороннє утеплення акб для запобігання падіння ємності та пускового струму при мінусових температурах взимку.

акумулятор тепло кейс зима

Ви думаєте після цього батарея у ТЕПЛІ? І втрата ємності та пускового струму мінімальна?

Це помилка.

Сам по собі термокейс навіть шкідливий для АКБ саме у морози… розповімо чому…

Якщо у вас немає термокейсу, то розігрітий двигун, підвищуючи температуру в моторному відсіку, розігріває сам акумулятор, який, природно, прогріваючись, краще починає приймати заряд від генератора.

Якщо ж у вас стоїть термокейс типу термоса, то він просто не дасть проникнути теплу двигуна до вашого акб і той залишиться стабільно холодним, що взимку вкрай погано.

Звичайно, є інше рішення. Це пластини, що розігрівають, які встановлюються в термокейс і гріють АКБ.

акумулятор тепло кейс зима пластини

Інше рішення яке штатно ставиться на автомобілі це батареї типу AGM, які звичайно набагато дорожчі за звичайні, у них теж є свої мінуси але це тип акумів який все частіше ставиться на сучасні автомобілі особливо з системами старт-стоп, гібриди і т.д.

Помилка 1 – скільки за часом потрібно заряджати АКБ

Зараз є безліч різних зарядних пристроїв. Суть, як у зарядного пристрію мобільного телефону – під’єднав і забув… гаджет все зробить автоматично. Коли алгоритм, запрограмований у ЗП, спрацює, пристрій автоматично вимкнеться і завершить заряд.

На наш погляд, це застосовується не у всіх випадках.

Що ж стосується часу величин заряду… то рекомендації такі

Максимальний струм заряду батареї береться за 10% від ємності вашої батареї. Наприклад, у більшості легкових автомобілів акумулятор близько 55 Аг, то струм зарядки не повинен перевищувати 5,5-6 А.

А якщо ви робите профілактичну зарядку АКБ, то достатньо 1-2 А для безпечної і ефективної підзарядки. Так АКБ менше нагріватиметься в процесі підзарядки.

Що стосується часу зарядки, тут все досить просто…

Стандартна напруга справного АКБ 12,7 вольта… – це у нас 100%

Мінімальна напруга коли спрацює захист за низькою напругою і вважається, що батарея розряджена це 11,7 вольта – візьмемо за 0%

Отже 0,1 вольта це 10%

Скажімо, ваша напруга АКБ це 12,5 вольта і це 80%.

Якщо ваша АКБ 60Аг, то 20% це 12Аг, струмом 2А приблизно 6-7 годин – але це теоретично.

У процесі заряду акумулятор буде зменшувати струм … і в кінці струм буде не 2А а 0,1 А і це непрямий показник, що зарядка АКБ завершена …. Так само заряджена батарея може закипіти а перезаряд теж шкідливий … правильніше звичайно застосувати термін не кипіти а це процес електролізу води … і якщо йдуть бульбашки то значить АКБ повністю взяв ємність. Одним словом … немає стандартних значень і потрібно дивитися по конкретній батареї та її стану.